• "A nehézség leküzdéséhez kell egy kis idő, a lehetetlenhez valamivel több."
    (Tatiosz)
    IPMI

    IPMIT-3200 Tüzelőberendezések

    ÉPÍTÉSZETI MŰSZAKI LEÍRÁS

    a

    Demecser-Borzsovatanya 0261/9 hrsz.

    alatti ingatlanon építendő

    EGYEDI BIOMASSZÁS KAZÁN

    építési engedélyezési tervdokumentációjához.

    Építtető: Szuro-Trade Kft.

    4400 Nyíregyháza, Alsóbadúri u. 77.

     

    TERVEZÉSI PROGRAM:

    Az ingatlanon jelenleg egy BONFANTI XL 190CE típusú terményszárító berendezés üzemel, amely vezetékes gáz felhasználásával állítja elő a szárításhoz szükséges meleg levegőt. Az építtető a jelenlegi energia árak miatt egy K+ F pályázat keretein belül kifejlesztett egy olyan tüzelőberendezést, amely léha (termények tisztításánál visszamaradt éghető anyag), vagy faapríték elégetésével állítja elő a szárításhoz szükséges hőmennyiséget.

     

    AZ INGATLAN BEÉPÍTÉSI ADATAI:

     

    ALAPRAJZI ELRENDEZÉS:

    Az új tüzelőberendezés telepítéséhez új épület nem kerül megépítésre, hanem egy meglévő raktárépületben kerül kialakításra. Ez a 2. jelű raktár, amely közel áll a terményszárítóhoz. Ez a raktár jelenleg több funkciós, szezontól függő raklapos áruk tárolására használják.  a raktár jelenleg két helyiségből áll, egy 1062,5 m2 alapterületű raktárból és egy 13,5 m2 területű vezérlő helyiségből. A tűzboxok telepítése során a raktárhelyiség két részre lesz osztva, amelynek egyik részén a tüzelőberendezés elemei (489,4 m2), a másik kialakult helyiség (571,4 m2) pedig megőrzi raktár funkcióját.

     

    ÉPÜLET SZERKEZETEI:

    Függőleges szerkezet:

    Az épület egy előregyártott vasbeton vázas épület, amely vasbeton pillérekből áll 3 méterenkénti kiosztással, a pillérek között kerámia kitöltő falazat készült,  30 cm vastagsággal.

    Vízszintes szerkezet:

    Az előregyártott vasbeton rácsos tartók 17,5 m fesztávolságot hidalnak át, amelyek minden keretállásnál egy acél vonóvassal vannak összekötve a vízszintes erők felvételére. A rácsos tartókon jelenleg a rendszer vasbeton szelemenjei vannak beépítve, amihez rögzítve van a táblás hájazat, amely rossz állapota miatt cserére szorul.

    Alapozás:

    A vasbeton pillérek alatt pontalapok készültek, míg a vázkitöltő falazat alatt sávalap került beépítésre. Az átalakítás az alapteseket nem érintik.

    Aljzat:

    Jelenleg egy 5 cm vastag aszfaltburkolattal van ellátva a raktár, amely alatt két rétegben tártunk fel egy 12cm-es és egy 15 cm-es beton aljzatot vasalás nélkül. A beton alatt homogén homokos talajréteg volt található, ami jellemző a helyszín teljes területére. A berendezések helyén ezt a rétegrendet el kell bontani és teherbíró vasalt gépalapokat kell készíteni, statikus terv szerint.

    Nyílászárók:

    Jelenleg 3500/3500 mm névleges méretű kétszárnyú fém ajtók vannak beépítve a csarnok két rövid falszakaszának közepén. A rácsos tartók közötti raszterekben fém szerkezetű egy réteg üvegezésű fix ablakok vannak beépítve, a homlokzati rajzon szereplő kiosztás szerint. A beruházás során a nyílászárók megmaradnak.  

    Héjazat:

    A beruházás során a jelenlegi héjazat 35 mm-es trapézlemez burkolatra lesz cserélve. a csatornarendszer korábban felújításra került, így annak cseréje nem szükséges. Az új héjazatot a meglévő előre gyártott vasbeton szelemenekhez rögzített horganyzott C szelvények tartják. A szélrács rendszer a meglévő szélrács rendszer marad.

    Homlokzat:

    Dörzsölt nemesvakolat homlokzatburkolat van kialakítva.

    Épületgépészet:

    Az épületben nincs kialakítva fűtés, és HMV rendszer. A beruházás során ez nem feladat.

    Épületvillamosság:

    A raktár üzemrészben csak világítás van kialakítva, dugaljak nem kerültek kiépítésre az épületen belül. A bejáratnál a fal külső oldalán van kialakítva aljzat. A vezérlőhelyiségben van kialakítva a szárítóhoz szükséges vezérlés, az erőátviteli és vezérlőszekrények telepítésével.

    Válaszfal

    A raktár két részre választásához kialakításra kerül egy könnyűszerkezetes válaszfal az alaprajzon feltüntetett helyen. A válaszfal tartószerkezete HEA szelvény, amelyek pontalapokon adják a terheket az altalajnak,  a felső pontjai az előregyártott vasbeton rácsos tartókhoz kerülnek kikötésre oválfuratos rögzítéssel. Az oszlopokra horganyzott C falvázgerendán keresztül kerül beépítésre a 10 cm vastag PIRhabos fém fegyverzetes szendvicspanel.

     


    TECHNOLÓGIAI TERVFEJEZET

    a

    Demecser-Borzsovatanya 0261/9 hrsz.

    alatti ingatlanon építendő

    EGYEDI BIOMASSZÁS KAZÁN

    építési engedélyezési tervdokumentációjához.

    Építtető: Szuro-Trade Kft.

    4400 Nyíregyháza, Alsóbadúri u. 77.

     

    Tüzelőegység, tüzeléstechnológia műszaki leírása:

    Hegesztett szerkezetű acéllemez házban kialakított égető berendezés, belső samottozott falazattal, tűzálló szigeteléssel, légrés szigeteléssel, külső szigeteléssel, külső burkolással.

    A berendezést hidraulikus mozgatású, lépcsős rostéllyal, a tűztéren belüli primer és szekunder levegőellátással, hőlégfúvós begyújtással rendelkezik.

    A tüzelőegység alkalmas időben dinamikusan változó összetételű, többkomponensű gabonatisztítási melléktermék (hulladék) és különféle fás szárú biomasszák tetszőleges arányú mixtúráinak (átlagos fűtőérték: 13 MJ/kg) tüzelési célú hasznosítására az alábbiak szerint:

    Fás szárú tüzelőanyagok

     

    Lágy szárú tüzelőanyagok

     

    A tüzelőberendezésben alkalmazható tüzelőanyagok fizikai illetve mechanikai tulajdonságai:

    A tüzelőberendezésben a fent felsorolt különféle tüzelőanyagok tetszőleges komponenseiből kialakított, kötetlen arányú keveréke is alkalmazható, figyelembe véve, hogy az így előállított tüzelőanyag keverék minden komponense megfeleljen az előírt fizikai illetve mechanikai tulajdonságoknak. A tüzelőberendezés az alkalmazható, széles tartományú tüzelőanyagok alkalmazása mellett is alkalmas:

     

    A berendezés tüzeléstechnikai leírása:

    A tüzelőberendezés névleges össz. hőteljesítménye: 3,2 MW.

    Tüzelőegység igazodva a terményszárító konstrukciós kialakításához, két funkcionális részre bontható 1 db 2,2 MW teljesítményű részegységre illetve 1 db 1 MW –os teljesítményű részegységre.

    Előállított füstgáz hőmérséklet: max. 1000 °C.

    Tömeg:                                                ca. 28 t

    Befoglaló méretek:                               ca. 4,8 m x 4,5 m x 2,9 m

    Tüzelőanyag fűtőértéke:                       13 MJ/kg

    Tüzelőanyagigény:                               ca.600 kg/h

    Elektromos energiaigény:                     380/220V; 50 Hz

    Elektromos teljesítményfelvétel:           max. 20,5 kW

     

    Égési levegő ellátó rendszer

    Hamukezelés specifikáció, lágyszárú tüzelésre alkalmas megoldással

     

    Tüzelőtároló és arányos adagoló-behordó rendszer:

    A tüzelőberendezésbe a különböző tüzelőanyag komponensek, összetevőnként szeparált módon kialakított puffer tárolóból, automatikusan adagolható be. A tárolók bolygató és keverő művekkel felszereltek, amelyek a kitároló egységre továbbítják az anyagot. A puffer tároló töltése szenzorok által vezérelve külső helyről történik.

     

    A tüzelőberendezés adagoló-behordó rendszerének komponensei:

     

    Füstgázventilátor:

    A ventilátort az alkalmazott szabályozási körnek megfelelően folyamatos, állandó vákuumot tart a berendezés tűzterében. A ventilátor kompenzátorral ellátott, amely megakadályozza a rezgések és a vibráció átterjedését.

    Teljesítmény:                           ca. 26.000 m3/h, @ 1400Pa

     

    Porleválasztó multiciklon:

    A porleválasztó multiciklon feladata a füstgázzal szállított finom és durva pernye- valamint koromrészecskék benntartása a rendszerben, azok leválasztása a kiáramló. elhasznált füstgázból. A porleválasztó multiciklon további feladata, hogy alkalmazásával a kibocsájtott füstgát emissziós határértéken belül marad.

    Áteresztőképesség:                    30,000 m3/h

    Leválasztási hatásfok:    92%

     

    Szabályzó és vezérlő egység:

    A szabályzó és vezérlő köre a rendszer elemeinek összehangolt működését biztosítja, továbbá az alábbi fő funkciókat szabályozza:

     

    Hőcserélő és ventilációs egység:

    A hőcserélők és ventilációs egységek feladata, a 3,2 MW összteljesítményű tüzelőberendezés által előállított magas hőmérsékletű füstgáz által közölt energia átadása hőcserével a szemestermény szárítását végző beszívott szárító levegőnek. A folyamat lényege, hogy a gabonaszárító berendezés függőleges tornyán áthaladó termény ne érintkezzen a tüzelőberendezésben előállított forró füstgázzal, azonban annak hőenergiáját kihasználva –azt a környezetből beszívott friss levegőnek átadva – a kívánt szintre csökkentse a toronyban áthaladó termény nedvességtartalmát. A terményszárítás, annak nedvességtartalmának kipárologtatásával valósul meg, amely páratartalmat a szárító tornyán áthaladó légmennyiség felvesz, és a környezetbe továbbít.

    A folyamat végén a termény a beállított nedvességtartalomra szárad, ezáltal biztonsággal betárolható minőségromlás nélkül, míg a szárításhoz felhasznált füstgáz kondenzáció nélkül távozik a rendszerből, anélkül hogy az abban lévő savas anyagok kontaktálnának a leszárított terménnyel.

    Illeszkedve a Bonfanti XL 190 CE típusú gabona és szemestermény szárító felépítéséhez, valamint a kiírás műszaki elvárásaihoz, 2 egységre bontható tüzelőberendezés látja el hőenergiával a rendszerbe beépített 2 db hőcserélő és ventilációs egységet. Ennek megfelelően a 2 db hőcserélő és ventilációs egység főbb műszaki paramétereinek ismertetését az alábbiak szerint foglaljuk össze:

     

    Az 1.hőcserélő és ventilációs egység műszaki jellemzői:

    A hőcserélő és ventilációs egység típusa:           HCS-1500-FG

    Légszállítási teljesítmény:                                85 000 kg/h, amelyből 45 000 kg/h hűtőlevegő.

    A felmelegítendő levegő tömegárama:               40 000 kg/h.

     

    Ennek a légmennyiségnek az előmelegítését a tüzelőberendezésből érkező füstgáz végzi. A hőcserélőből kilépő előmelegített levegő maximális hőmérséklete 50 oC (to=10 oC környezeti hőmérséklet mellett). A hőcserélő primer közegét a tűztérből érkező égéstermék alkotja. A füstgáz maximális hőmérséklete: 1000 oC. A konstrukciós kialakításnak köszönhetően minimális a fellépő hőveszteség. A távozó füstgáz minimális hőmérséklete: 130 oC. Az 1. ventilációs egység névleges teljesítménye:                    1,5 MW.

    Az 1. hőcserélő és ventilációs egység szerves részét képzi a HCS-1500-FG típusú hőcserélő mellett az ECO-400-FG (economizer) rendszer, amelynek primer közegét a két hőcserélőből kilépő és a kéménybe áramló füstgáz képezi. Az ECO rendszer névelges teljesítménye: 400 kW.

    Az ECO-ból kilépő és értelemszerűen az 1. hőcserélőbe belépő előmelegített levegő (szekunder közeg) maximális hőmérséklete a környezeti levegő hőméréskletéhez viszonyított +10°C. Az 1. hőcserélőből a szárítóberendezésbe lépő levegő maximális hőmérséklete 110 oC.

    Az ECO-ból távozó füstgáz elvárt hőmérséklete: minimum 130 oC.

     

    A 2. ventilációs egység műszaki jellemzői

    A hőcserélő és ventilációs egység típusa: HCS-2200-FG

    Légszállítási teljesítmény: 85 000 kg/h.

     Ez a légmennyiség (a 2. hőcserélő szekunder közege) a szárítóberendezés fordító kamrájából érkezik, átlagos hőmérséklete 50 oC. A 2. hőcserélő és ventilációs egységből a szárítóberendezésbe lépő levegő hőmérséklete maximum 130 oC. A hőcserélő primer közegét a tűztérből érkező égéstermék alkotja. A füstgáz maximális hőmérséklete: 1000 oC. A konstrukciós kialakításnak köszönhetően minimális a fellépő hőveszteség.

    A távozó füstgáz minimális hőmérséklete: 130 oC. Az 1. ventilációs egység névleges teljesítménye: 2,2 MW.

    Az ajánlatban szereplő, és a fenti műszaki leírásban ismertetett hőtermelő, hőcserélő és ventilációs egységekkel illetve azok segédberendezéseivel biztosítható, hogy a szárítóberendezés eredeti áramlástechnikai tulajdonságai ne változzanak. Az egységek beépítése, és a gabonaszárító berendezéshez történő illesztése után az eredetileg beépített ventilátorok szállítási teljesítménye nem csökken és a hőteljesítmény széles határok között szabályozhatóvá válik.

    A legyártani kívánt energiatermelő berendezés tervezésének és kivitelezésének köszönhetően probléma nélkül illeszthető a meglévő terményszárító berendezéshez és az ott lévő egyéb technológiai elemekhez. A berendezés beépített leválasztó egységeinek köszönhetően az égéstermékben található jelentős mértékű szárazanyag komponensek elszeparálásra kerülnek, így azok kezelése és a kibocsátott e-misszió értékek megfelelnek a vonatkozó jogszabályoknak. Az energiaellátó egység tisztítása és eltömődésének mentesítése egyszerűen elvégezhető, nem akadályozza a berendezés üzemszerű működését.

     

    Üzembe helyezés

    A berendezés működési területén ellenőrizendő, hogy a mozgó, csúszó alkatrészek közzé idegen anyag nem ékelődött-e be, illetéktelen személy nem tartózkodik-e a területen. Az elektromotorok hálózatba történő csatlakoztatását, valamint a kapcsolószekrénynél elvégzendő összes munkát csak villanyszerelő vagy erre kiképzett szakember végezheti el. Villanyszerelési munkálatok elvégzése előtt minden esetben áramtalanítani kell. Valamennyi villanyszerelési munkálatnál be kell tartani a munkabiztonsági előírásokat. A villanymotorok indításakor, a helyes forgásirány ellenőrizendő.  

    A beüzemelés során a mechanikus kötések, a csatlakozók megfelelő állapota, a hőmérsékletszenzorok megfelelő állapota, a hajtómű olaj szintje, a hajtások beállítása –feszessége, kenése-, a forgató görgői és a sín futásának párhuzamossága, csapágyainak kenése ellenőrizendő.

     

    Biomassza tüzelésű technológia  indítása

    A berendezés, a komplett technológiát vezérlő PLC szoftverrel indítható, vezérelhető. A szárítási paraméterek ideális állításához a tűzszekrény vezérlőpaneljén külön is állítható a szárítási teljesítmény –hőfok, primer levegő és szekunder levegő állítással.

    A berendezés indítását megelőzően (indítási jel kiadása) meg kell győződni arról, hogy a berendezést határoló vázakon belül senki nem tartózkodik, a hőhasznosító berendezések és légcsatornák hőszigetelése sehol nincs megbontva, a tűzszekrény üzemkész állapotban van, a ventilátorok előtti és utáni technológiai egységek üzemkész állapotban vannak, a behordó és kihordó berendezések, csigák megfelelően üzemelnek.

     

    A berendezés leállítása, üzemen kívül helyezése

    A berendezés a központi vezérlő rendszerből kiadott STOP jellel leállítható. A STOP jel, a vezérlés függvényében a vezérlő helyiségből kiadható. Vészhelyzet esetén a vészstop gomb megnyomásával -mely a vezérlő paneleken, illetve a vezérlő szekrényeken került elhelyezésre- a berendezés leáll. Vészhelyzetben, hiba esetén vagy bármilyen rendellenesség esetén a tűzszekrényt le kell kapcsolni, a főkapcsolót ismételt bekapcsolás ellen biztosítani kell.

    Központi vezérlés esetén a vezérlésbe be lett építve a véletlen indítás elleni védelmet vész állj kapcsolóval történt leállítás helyzetre.

    Tervezett karbantartás esetén a karbantartás megkezdése előtt a berendezésen lévő tüzelő anyagot teljesen ki kell járatni a berendezésből.

    Biztonsági okokból tilos bármilyen csavarzat, csatlakozó vagy szerkezeti elem megbontása mindaddig, amíg a berendezés üzemmeleg állapotban van. A berendezés hűlési ideje min. 12 óra amely lehűlési idő után ismét ellenőrizni kell a berendezés belsejében uralkodó hőmérsékletet, hogy a biztonságos munkavégzésnek megfelelő hőmérsékletre hűlt-e. Amennyiben a megfelelően képzett szakember úgy ítéli meg, hogy a berendezés a hűlési idő után is még nem alkalmas a munkavégzésre, akkor tovább kell várni mindaddig a munkavégzés kezdetére, amíg a berendezés belsejében uralkodó hőmérséklet azt lehetővé nem teszi.

     

    Tüzeléstechnika

    2,1  MW teljesítményű biomassza tüzelésű tűzbox

    Műszaki adatok:

    Típus: BT-2200

    Névleges hőteljesítmény: 2200 kW

    Tömege: 19 tonna

    Fő méretei: 2200x5600x3200 mm

    Hatásfok: ≈95 %

    Tüzelőanyagai: faforgács, faapríték. Ezek önállóan, vagy fűrészporral vegyesen is felhasználhatók (fűrészpor maximum 50% részarányt tehet ki).

    Füstgáz mennyisége: 4800 m3/h (800 oC-n)

    Tüzelőanyag nedvesség tartalma: max. 30%

    Tüzelőanyag maximális élhosszúsága: 30 mm

    Tüzelőanyag fűtőértéke: ≈12,5 MJ

    Tüzelőanyagigény: 660-730 kg/h

    Elektromos energiaigény: 380/220V; 50 Hz

    Primer ventilátor: 2,2 k W

    Behordó csigasor: 1,5 kW

    Felső csigasor: 1,5 kW

    Rostélymozgató hidraulika: 0,55 kW

    Rotációs anyagbolygató: 0,75 kW

     

    Tüzelőanyag-tároló:

    Térfogata: 10 m3

    Méretei:

    2000mmx4000mmx1500mm

    Vezérlés:

    Különálló szekrényben elhelyezett vezérlés, ami garantálja az egység részeinek összehangolt működését. A vezérlőszekrényen elhelyezett főkapcsoló mellett állítható digitális vízhőfok kijelző található.

     


    KÖRNYEZETVÉDELMI TERVFEJEZET

    a

    Demecser-Borzsovatanya 0261/9 hrsz.

    alatti ingatlanon építendő

    EGYEDI BIOMASSZÁS KAZÁN

    építési engedélyezési tervdokumentációjához.

    Építtető: Szuro-Trade Kft.

    4400 Nyíregyháza, Alsóbadúri u. 77.

     

    A szárítóberendezés segítségével a magas nedvességtartalma (a betakarított termény nedvességtartalma 16-17 %-ot meghaladja) miatt raktározásra és feldolgozásra alkalmatlan termény nedvességtartalmát előírt mértékre (13-14%) csökkentik, illetve további tisztítását végzik.

    A szárítandó szemestermény közúti szállítójárművel érkezik a telephelyre. Mérlegelés után a szárító részben fedett fogadóterére ömlesztik, majd tolólapos munkagéppel a fogadógaratba tolják. Innen garatrédler és terményfelvonó segítségével tisztító kúpon keresztül az előtisztító berendezésre, a PA-1200 típusú síkrostára kerül. Az előtisztító rostaszerkezetén (kőrosta) a nagyméretű növényi maradványok és darabos idegen anyagok kerülnek kiválasztásra. Az előtisztított terményt serleges felvonó és adagoló csiga segítségével a BONFANTI gyártmányú (Olaszország), átfolyó rendszerű terményszárítóba juttatjuk. A szárító folyamatos működésű, a szárításhoz használt hőenergia nagy részét visszanyerő gabonaszárító berendezés. A berendezés előmelegítő, szárító- és hűtőzónáján felülről lefelé haladva csökken le a szemes termény nedvességtartalma. A berendezés szárítási teljesítménye a szárítandó termény nedvességtartalmától, a termény fajtától és a berendezésen beállított hőmérsékletektől függ. Gépkönyvi adat szerint a telephelyen üzemelő berendezés teljesítménye 700-800 kg/ürítés és 100-300 sec ürítési periódus alapján 8400-28800 kg/h lehet.

    A szárításhoz a hőt a szárító hideg oldalára telepített 1,05 MW hőteljesítményű melegvizes hőcserélő, illetve a szárítótorony felső előmelegítő zónáját fűtő 2x2 MW névleges hőteljesítményű biomasszás tüzelő berendezés biztosítja. A szárításhoz szükséges légmennyiséget 1 db 76.000 m3/h és 1 db 76.000 m3/h teljesítményű radiális ventilátor szívja át a hűtőzónán, majd a ventilátor előtt elhelyezett hőhasznosító berendezés ezt elszívja a hűtőzóna kilépő oldaláról és szükség esetén környezeti levegő, valamint a biomasszás tüzelő berendezés által termelt magas hőmérsékletű füstgáz bekeverésével tolja azt át a szárító előmelegítő zónájában lévő terményoszlopon. A meleg légáram hatására a terményből távozó nedvesség pára formájában távozik a bekevert füstgázzal együtt az 1150×1150 mm méretű kürtőn (P1 Gázkémény pontforrás) keresztül a környezetbe.

    A környezetbe távozó szárítólevegő a terménnyel a szárítóba került port és lebegőanyagot valamint égésterméket tartalmaz. A szárítózónából kilépő levegő portartalmának egy része a bővülő keresztmetszetű léggyűjtő-elosztó csatornákban kiválik és a kamrák alján összegyűlik. Ezt a port zsákokba engedik. A szárító felső részén található nedves terményoszlop a szárítólevegőt tovább szűri. A levegő tisztítására csak a mozdulatlan terményoszlop alkalmas, ezért a kitárolás idején a szárítólevegő áramlását a ventilátorok nyomóágában elhelyezett pneumatikus működtetésű csappantyúk zárásával megszüntetik. Ezzel megakadályozzák, hogy az előmelegítő zónán tisztítás nélkül haladjon át a szárítólevegő.

    A szárító alján üzemelő kitároló csigával és serleges felvonóval a szárított magot tisztító kúpon keresztül az utótisztító berendezésbe, majd a PA-1000 típusú hengerrostára vezetik. A rostaszerkezeten a tört szemeket mechanikus úton különítik el a terménytől. A kitárolás szakaszos, néhány másodpercig tart.

    A tisztítókúpokon átszívott levegő segítségével a termény por és lebegőanyag tartalmát távolítják el. Az elő- és utótisztítóból a levegő zsákos szűrőn keresztül távozik a környezetbe.

    A tisztított, szárított termény serleges felvonó és surrantó csövek segítségével a tranzittartályba vagy a tároló silókba kerül.

     

    A mandabokori telephelyen ezek az IPMIT-3200 Tüzelőberendezések találhatóak.